Jak długo jest ważna recepta??

Jeśli nie chcemy wykupywać leków, zaraz po wyjściu z gabinetu lekarskiego, oczywiście nie musimy tego robić. Trzeba pamiętać jednak o tym, że recepta lekarska ma określony termin ważności i po jego upłynięciu, jej realizacja będzie niemożliwa..

Dlaczego???

Ponieważ przeterminowane recepty nie podlegają refundacji. Więc mimo ogromnych chęci ze strony farmaceutów, gdy widzimy, że upłynął już termin ważności recepty, nie możemy wydać leków na zniżkę….

Na ogół termin realizacji recepty wynosi 30 dni od daty wystawienia. I uwaga – 30 dni a nie miesiąc! Dlaczego to podkreślam? Weźmy pod uwagę taką sytuację: receptę mamy wystawioną np. 1.07, więc 1.08 będzie już przeterminowana, ponieważ lipiec ma 31 dni (!!). Więc jak widać, 30 nie zawsze jest jednoznaczne z miesiącem 😉

Od reguły 30-dniowej ważności recepty, są oczywiście pewne wyjątki:

 • recepty na antybiotyki (do użytku wewnętrznego, a więc tabletki i zastrzyki) oraz wystawione w ramach pomocy doraźnej (z Pogotowia Ratunkowego) – ważne są 7 dni od daty wystawienia. Receptę na antybiotyki w maści i kroplach do oczu możemy zrealizować w ciągu 30 dni.
 • Recepty na narkotyki i niektóre substancje psychotropowe (recepty oznaczone symbolem Rpw – dawne różowe recepty) – 14 dni od daty wystawienia.
 • Recepty na szczepionki wytwarzane indywidualnie dla pacjenta – 90 dni od daty wystawienia.
 • Recepty na leki sprowadzane z zagranicy – 120 dni od daty wystawienia.

Co natomiast z receptami, które prócz daty wystawienia mają również wypełnione pole z datą realizacji? Wówczas taką receptę możemy zrealizować najwcześniej w dniu jaki jest określony w rubryce „data realizacji”, oraz przez kolejnych 30 dni od tej daty.

Reklamy

2 komentarze do “Jak długo jest ważna recepta??

 1. Mam pewne zapytanie, co z receptami na szczepionki ogólnodostepne na przykład Infanrix czy Influvac? Czy taka recepta również jest ważna 90 dni ???

  • Bardzo ciekawe pytanie 🙂
   Przytoczę Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich (Dz. U. 2011, nr 294, poz. 1739): „Termin realizacji recepty na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla indywidualnego pacjenta, nie może przekroczyć 90 dni od daty jej wystawienia”. Dotyczy to takich szczepionek jak Phostal czy Allergovit. Z pewnością wynika to z faktu, że sam okres oczekiwania na szczepionkę może trwać nawet 2-3 tygodnie.
   Szczepionki ogólnodostępne takie jak Influvac czy Infanrix nie są wytwarzane dla indywidualnego pacjenta a wiec taka recepta ważna jest tylko 30 dni.
   Pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s